ČNB - emise mincí a bankovek
Častým dotazem našich zákazníků a přátel je na množství emitovaných mincí a bankovek stran ČNB (České národní banky) v jednotlivých letech. Dovolili jsme si proto připravit krátký článek s několika málo komentáři, a především odkazy na údaje ČNB, které zvěřejňuje na svých internetových stránkách. Je to i proto, že sběratelství oběhových mincí je stále častěji vyhledávanou součástí numismatického koníčku.
Ostatně i mezi oběhovými mincemi můžeme nalézt velmi zajímavé kousky. A to samozřejmě nemluvě o vzácná oběhová mince 10 Kč (desetikoruna) z roku 1993. Ale pozor, zdaleka ne každá 10 Kč mince z roku 1993 je vzácná! Jedné se o specifickou ražbu, viz článek.
ČNB emise (oběhových) mincí
Oběhové mince jsou samozřejmě mince, se kterými se setkáváme v našich peněženkách. Pozor, ČNB varuje, že "Množství mincí vyrobených v jednotlivých letech se nemusí shodovat s počty mincí vyrobených s jednotlivými letopočty ražby." Tedy tato pěkná tabulka tak zcela neinformuje o počtu mincí s daným ročníkem (pro všechny zájemce o ročníkové sbírání).
ČNB emise zlatých pamětních mincí
Česká národní banka pravidelně emituje zlaté sběratelské mince v nominálních hodnotách 1000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 Kč. Emise obvykle probíhá 2x až 3x za rok a jedná se buď o emise v rámci některého z cyklů, nebo o tzv. mimořádné ražby.
ČNB emise stříbrných pamĚtních mincí
Nejčastěji vydávanou pamětní mincí stran ČNB je stříbrná pamětní mince. Stříbrné mince jsou vydávány v nominální hodnotě 500 Kč a 200 Kč v provedení proof a bk (běžná kvalita).
ČNB emise pamětních bankovek
Od roku 2019 vydává ČNB pamětní bankovky. Ty jsou vydávány v malé sérii a s jinými parametry (např. rozměry), než bankovky určené pro běžný oběh (oběhové bankovky).
Vůbec první pamětní bankovka ČNB vydaná v roce 2019 s nominální hodnotou 100 Kč.
ČNB emise bimetalových mincí
ČNB příležitostně (nyní to vychází přibližně jednou za 10 let) emituje také bimetalové mince. Ty jsou složeny ze dvou kovů, tj. stříbra (obvod mince) i zlata (střed mince).